Nabór do programu NAWA „Polskie Powroty”

Trwa nabór do programu NAWA Polskie Powroty. Program stwarza naukowcom polskiego pochodzenia, przebywającym za granicą atrakcyjne warunki powrotu do pracy naukowej w polskich instytucjach nauki i szkolnictwa wyższego. My zapraszamy do powrotu na Wydział Historii Uniwersytetu Warszawskiego.

Nabór wniosków od 14 maja do 29 lipca r. (do godz. 15:00 czasu lokalnego dla Warszawy)

Program daje naukowcom szansę na samodzielność naukową, na kilkuletnią pracę nad własnym projektem badawczym ze stworzonym przez siebie zespołem. Warunki finansowe, jakie oferuje NAWA po powrocie do kraju, są korzystne – wynagrodzenie powracających naukowców jest porównywalne z otrzymywanym w zagranicznych ośrodkach.

Program obejmuje dwie ścieżki, w zależności od etapu kariery naukowej:

• Młody naukowiec (ścieżka Junior scientist)
  • Doświadczony naukowiec (ścieżka Experienced scientist).

Powracającym naukowcem może być osoba, która:

• ma obywatelstwo polskie
  • ma co najmniej stopień naukowy doktora (dla ścieżki Junior scientist uzyskany nie wcześniej, niż 7 lat przed złożeniem wniosku)
  • w okresie wskazanym w ogłoszeniu o naborze pracowała naukowo w zagranicznej uczelni, instytucie badawczym lub dziale badawczym przedsiębiorstwa i w tym czasie nie mieszkała i nie pracowała w Polsce
  • może wykazać się dorobkiem naukowym rozpoznawalnym międzynarodowo i wyróżniającym się w kontekście dyscypliny oraz etapu kariery
  • w ramach pracy naukowej za granicą kierowała realizacją co najmniej jednego projektu badawczego wyłonionego w konkursie krajowym i międzynarodowym (dla ścieżki Experienced scientist).

W programie finansowane są:

• wynagrodzenie powracającego naukowca
  • wynagrodzenie osoby zapraszającej
  • wynagrodzenie grupy projektowej
  • adaptacja i organizacja miejsca pracy oraz przygotowanie zaplecza badawczego
  • przesiedlenie powracającego naukowca
  • komponent badawczy finansowany ze środków Narodowego Centrum Nauki.

W ramach ścieżki Junior scientist można zaplanować projekty trwające od 24 do 36 miesięcy, z finansowaniem NAWA do kwoty
1 193 200 zł.

W ścieżce Experienced scientist możliwe są projekty od 36 do 48 miesięcy z finansowaniem NAWA do 2 447 600 zł. Dodatkowo w przypadku badań podstawowych można ubiegać się o komponent badawczy NCN – grant startowy w wysokości do 200 000 zł.