Bony zakupowe – pomoc dla Ukrainy

Szanowni Państwo,

Trwająca wojna w Ukrainie chyba w każdym z nas wyzwala chęć do aktywnego działania i niesienia pomocy. Możemy to robić na różne sposoby, ważne jednak, by udzielane wsparcie odpowiadało na rzeczywiste potrzeby.  Dziś jednak coraz częściej słyszymy, że pomoc rzeczowa dla uchodźców bywa nietrafiona. Rzeczy się marnują (art. spożywcze), albo trudno je uzyskać (np. bielizna). Osoby, które organizują pomoc w swoich domach, niekiedy z własnych pieniędzy kupują rzeczy, które są potrzebne w danym momencie.

Zdajemy sobie sprawę, że każdy z nas ma trochę inne możliwości udzielania pomocy, dlatego też zwracamy się do naszej wydziałowej społeczności pracowników i doktorantów (+/-ek) z apelem o pomoc.

Na czym polega nasz pomysł?

Proponujemy zbiórkę bonów/kart prezentowych, które kupuje się w sklepach spożywczych (np. Biedronka, Lidl, Carrefour), drogeriach (np. Rossmann, czy Hebe), ale także odzieżowych (np. H&M, C&A, Top Secret), czy papierniczych (np. Empik).

Karty są dostępne w sklepach stacjonarnych, zazwyczaj przy kasach. Najczęściej mają określony nominał (50, 100 lub 200 zł), ale niekiedy można samodzielnie zdecydować, za jaką kwotę chcemy je zakupić.  Wówczas kasjerzy doliczają tę kwotę do naszych zakupów i otrzymujemy „przedpłaconą” kartę zakupową.

W niektórych sklepach odzieżowych (np. H&M, Calcedonia, Intimissimi, CCC) istnieje również możliwość kupienia cyfrowych kart upominkowych. Zakupiony bon przychodzi mailem do kupującego, można go wydrukować i przekazać uchodźcom

Dla kogo mają być przeznaczone karty?

Wiemy, że część z Państwa przyjęła do siebie uchodźców.

Wiemy, że część z Państwa działa jako wolontariusze i wiedzą Państwo o potrzebach konkretnych osób na konkretne rzeczy.

Większość z nas nie może przyjąć pod swój dach uchodźców, czy działać jako wolontariusze. Ale być może – kupując taką kartę i przekazując ją za pośrednictwem Wydziału i naszych aktywnie działających współpracowników – uda nam się odpowiedzieć na najpilniejsze potrzeby osób potrzebujących.

Tych z Państwa, którzy przyjęli do swoich domów uchodźców i wiedzą o ich konkretnych potrzebach, albo działają w wolontariacie i mogą przekazać bony osobom przyjeżdżającym z Ukrainy, będziemy oferowali karty zakupowe, opłacone przez inne osoby.

Jakie karty kupować,  gdzie je przynosić i do kiedy trwa akcja?

Chcemy, żeby każda zakupiona karta była wykorzystana przez potrzebujących uchodźców. Wysokość kwoty przedpłaconej nie jest ważna. Być może bardziej przydadzą się kwoty o mniejszych nominałach (20-50 zł), bo potrzeby często są drobne, a wówczas kartami można obdzielić więcej osób.

Zakupione karty podarunkowe prosimy przynosić do pok. nr 15 (Agata Ignatowicz-Bocian). Tam będą one ewidencjonowane (liczba zebranych i przekazanych kart). Stąd też będzie można je odbierać (potwierdzeniem przekazania karty / jej odbioru będzie Państwa podpis na liście).

Jest to akcja pilotażowa. Planujemy ją prowadzić do końca marca 2022 r. (zbieranie i wydawanie kart). Jeśli pomoc okaże się nadal potrzebna, a zaproponowany sposób skuteczny i przez Państwa zaakceptowany – poinformujemy Państwa o kontynuacji działań.

Liczymy na Państwa zaangażowanie i pomoc.