“Historia kobiet, gender, queer…”

Zapraszamy na wykład dr hab. Dobrochny Kałwy pt. “Historia kobiet, gender, queer… O pożytkach, paradoksach i przyszłości perspektywy mniejszościowej w badaniach historycznych“.
Wykład odbędzie się 31 stycznia 2024 r. (środa) o godz. 17.00 w Sali Balowej w Pałacu Tyszkiewiczów-Potockich i na uniwersyteckim kanale YouTube.

Abstrakt

Świat oglądany z peryferii potrafi wyglądać zupełnie inaczej, ciekawiej. To banalne dziś stwierdzenie sprawiło, że w szeroko rozumianej humanistyce zmieniła się pozycja badań dotąd marginalizowanych, czy wręcz ignorowanych w hegemonicznym dyskursie naukowym. Oddalone od centrum, często w opozycji do niego, oferowały nowe sposoby myślenia o historii, nowe metody prowadzenia badań, nową wiedzę nie tylko o „mniejszościach”, do których zaliczano zaskakująco dużo grup, które nie mieściły się w polu zainteresowania tradycyjnej historii.

W wykładzie zostaną scharakteryzowane pokrótce trzy peryferyjne subdyscypliny – historia kobiet, gender, queer – w poszukiwaniu odpowiedzi na pytanie o ich specyfikę badawczą, przyczyny rosnącego zainteresowania, ich zmieniającą się pozycję w naukach humanistycznych, wreszcie źródła kontrowersji towarzyszących polskiej dyskusji wokół historii peryferyjnych.

Wykład odbędzie się w ramach cyklu “Uniwersytet Warszawy”.

Organizatorzy cyklu: Muzeum Uniwersytetu Warszawskiego, Stowarzyszenie Muzeów Uczelnianych oraz Centrum Badań nad Kulturą Warszawy UW

13 grudnia 2023 r. w ramach tego samego cyklu odbył się wykład z udziałem naszych pracownic, dr Aleksandry Kuligowskiej oraz dr inż. Marty Kuźmy, zatytułowany  “Historia w świecie cyfrowym?”