We use cookies on this site to enhance your user experience. Do You agree?

mgr Kacper Jan Gęsior

Biogram

Urodzony w 1996. Absolwent studiów licencjackich (2019) oraz magisterskich (2021) na Wydziale Historii Uniwersytetu Warszawskiego.
W swoich badaniach zajmuje się problematyką oddziaływania środowiska naturalnego na żołnierzy alianckich, toczących boje z wojskami Cesarstwa Japonii w dżunglach Azji i Oceanii. Przyszła rozprawa ma łączyć w sobie elementy tzw. nowej historii wojskowości oraz historii środowiskowej.

Tytuł rozprawy

Wojenne doświadczenia żołnierzy alianckich z walk w lasach tropikalnych Azji i Oceanii, 1941-1945

Tematyka badań

Celem moich badań jest przedstawienie oddziaływania środowiska tropikalnego na amerykańskich marines i żołnierzy oraz żołnierzy australijskich w okresie walk na Nowej Gwinei i wyspach Archipelagu Salomona oraz Bismarcka. Skupiam się na problemach stwarzanych przez ten rodzaj środowiska, a także sposobach jego wykorzystania przez frontowców. Szczególnie intersującymi mnie aspektami są: pomoc i współdziałanie alianckich wojskowych z Melanezyjczykami i Papuasami, relacje walczących z fauną Południowego Pacyfiku, dolegliwości fizyczne i psychiczne spowodowane prowadzeniem wojny w lasach tropikalnych, czy zastosowanie medycyny wojskowej w opisywanych warunkach. Ponadto interesuje mnie doktryna wojny w dżungli, jej rozwój w latach 1942-45 oparty o doświadczenia wyniesione z kolejnych kampanii oraz przełożenie tych teorii na frontową rzeczywistość.

Najważniejsze publikacje

Najważniejsze artykuły naukowe

  • Gęsior, K. J., „Gentelman” Max Immelmann. Portret bohatera wojny powietrznej, [w:] „Magis quam homo. Świętość i heroizm w dziejach”, red. Gniadek-Zieliński, M., Warszawa 2020, s. 251-290.

     

  • Gęsior, K. J., Jak Wielka Brytania przestała być wyspą. Dyskusja o skutkach użycia lotnictwa w przyszłej wojnie, [w:] „Kiedy świat pędzi do przodu pełną parą… Zmiana i trwanie w XIX wieku”, red. M. Rastaszański, M. Gniadek-Zieliński, H. Korzeniowski, Warszawa 2020, s. 153-178.

     

  • Gęsior, K. J., Londyn pod bombami. Pierwszy nalot na stolicę imperium 31 maja 1915. Próby przeciwdziałania, przebieg, postrzeganie, skutki, [w:] „Clepsydra”, nr. 2, t. I, 2020, s. 169-196.