We use cookies on this site to enhance your user experience. Do You agree?

 Po co nam niepodległość?

W dniach 22-24 czerwca 2022 roku w Warszawie odbędzie międzynarodowa konferencja „Po co nam niepodległość?” organizowana w związku z 250. rocznicą pierwszego rozbioru Rzeczypospolitej. Wydział Historii – obok Instytutu De Republica, Zamku Królewskiego w Warszawie oraz Instytutu Historii Nauki PAN – jest jej współorganizatorem.

Debata podzielona zostanie na trzy obszary tematyczne.

W pierwszym znajdą się zagadnienia dotyczące dziejów dyplomacji i stosunków międzynarodowych w dobie I pierwszego rozbioru Rzeczypospolitej.

W sekcji drugiej – zatytułowanej „Rozbiór Rzeczypospolitej, a sposób myślenia o ładzie międzynarodowym” – rozważać będziemy zmiany, jakie w myśleniu o naturze relacji międzynarodowych przyniósł pierwszy rozbiór Rzeczypospolitej.

Sekcja trzecia „Szok rozbiorów: rozbiór i krajowa opinia publiczna” poświęcona będzie reakcjom obywateli Rzeczypospolitej na niewątpliwy wstrząs wywołany odebraniem znacznych części terytorium państwa, które nie prowadziło wojny z sąsiadami. Referenci zastanowią się w jakich dziedzinach życia politycznego, prawodawstwa, edukacji rozbiór przyspieszył procesy modernizacji i reform.

Konferencja odbędzie się na Zamku Królewskim w Warszawie, w Bibliotece Królewskiej.

Wszystkie osoby zainteresowane udziałem w konferencji uprzejmie proszone są o kontakt z panią Beatą Szumską oraz Anną Styś: b.szumska@iderepublica.pl; a.stys@iderepublica.pl

Program