Włodzimierz Lengauer – wywiady SHS
Włodzimierz Lengauer - wywiady SHS
Poniższy tekst oraz nagrania pochodzą ze strony Stowarzyszenia Historyków Starożytności /www.stowarzyszeniehistorykowstarozytnosci.uw.edu.pl/
Nazwisko Profesora Włodzimierza Lengauera zna każdy badacz antyku w naszym kraju. Ten wybitny uczony urodził się 17 sierpnia 1949 roku w Jeleniej Górze, lecz przez niemal całą swoją karierę zawodową związany był z Instytutem Historycznym Uniwersytetu Warszawskiego. Tam skończył studia, obronił doktorat i wreszcie, stał się samodzielnym pracownikiem nauki. Jego badania nad różnorodnymi aspektami historii antycznej (głównie Grecji) odznaczały się zawsze wysokim poziomem naukowym, nowatorskim podejściem, a przy tym dużą przystępnością.
Profesor – jak sam twierdzi – zawsze pamiętał, że pisze dla czytelnika, a książka tylko o tyle jest pożyteczna, o ile ktoś ją przeczyta. Taka postawa zaowocowała licznym gronem odbiorców oraz wieloma dowodami uznania – jako jeden z nich można z pewnością uznać ceny, jakie osiągają w antykwariatach stare wydania jego publikacji. Różnorodna aktywność Profesora nie ogranicza się wyłącznie do kariery naukowej. Podczas długich lat pracy na Uniwersytecie Warszawskim był dziekanem Wydziału Historycznego oraz Prorektorem. Warto również wspomnieć, że jest członkiem Wielkiej Loży Narodowej Polski oraz aktywnie działa w Krajowym Funduszu na Rzecz Dzieci.
O innych swych aktywnościach, opowiada On sam.
Spotkanie z Profesorem odbyło się w jego mieszkaniu, w pobliżu warszawskiej starówki, w miejscu, którego genius loci dał się odczuć natychmiast po przekroczeniu progu – o tym, kto wcześniej mieszkał pod tym adresem, dowiedzieliśmy się dopiero w trakcie wywiadu. Sama rozmowa była intelektualną ucztą, a gawędziarskie zacięcie naszego Rozmówcy sprawiło, że nie zauważyliśmy kiedy krótka – przynajmniej w zamierzeniu – pogawędka, zamieniła się w blisko dwugodzinny wywiad. Profesor poruszył wiele ciekawych tematów. Dowiedzieliśmy się jak to było być studentem na Uniwersytecie Warszawskim w latach 60. i dlaczego brać studencka ceniła wyżej wino niż piwo, czemu Profesor zyskał opinię krwawego oprawcy oraz dlaczego Grecja jest fajniejsza od Włoch.