We use cookies on this site to enhance your user experience. Do You agree?

Historia na 27. Festiwalu Nauki w Warszawie

Zapraszamy na wydarzenia 27. Festiwalu Nauki w Warszawie, których tematyka krąży wokół historii. 

 

  • 20 września 2023 r. godz. 17.00, Sala Kolumnowa, Wydział Historii UW
    prof. Jolanta Choińska-Mika wygłosi wykład zatytułowany: „Pierwsze wolne elekcje”
    Wybór Henryka Walezego na króla Polski miał miejsce w 1573 roku i zapoczątkował okres Rzeczypospolitej Obojga Narodów, w którym król był wybierany przez szlachtę na sejmie walnym. Ten system elekcji charakteryzował się unikaniem dziedzicznej monarchii, umożliwiając wybór władcy spośród różnych kandydatów. Wolne elekcje miały istotny wpływ na rozwój polityczny i społeczny Polski w XVII i XVIII wieku. W 450. rocznicę wyboru Henryka Walezego na króla Polski przybliżymy dzieje dwóch pierwszych wolnych elekcji.

 

  • 20 września 2023 r. godz. 18.30, Sala Kolumnowa, Wydział Historii UW
    prof. Piotr M. Majewski opowie „W jaki sposób Adolf Hitler doszedł do władzy?”
    Narodowosocjalistyczna Niemiecka Partia Robotników (NSDAP), zdobywała poparcie w wyniku obietnic poprawy sytuacji ekonomicznej i odbudowy narodowej godności po upokarzającym traktacie wersalskim. W 1933 roku, po wygranych wyborach, prezydent Paul von Hindenburg mianował Hitlera kanclerzem. Wykorzystując pożar Reichstagu jako pretekst, Hitler przekonał parlament do uchwalenia Ustawy Vollmachta, która przekazywała mu rozległe uprawnienia ustawodawcze i umożliwiła ograniczenie swobód obywatelskich. Jak rozwijało się stopniowe eliminowanie opozycji i ustanowienie totalitarnej władzy nazistowskiej dowiemy się na wykładzie.

 

  • 24 września 2023 r. godz. 15.00, Stara Biblioteka, Aula Główna
    Główna dyskusja historyczna Festiwalu Nauki „Wspólnie czy obok siebie? Żydzi na ziemiach polskich i w Polsce w pierwszej połowie XX w.”
    Debatę poprowadzi dr Mateusz Werner (redaktor naczelny miesięcznika “Twórczość”). Rozmawiać będą też dr Maria Antosik-Piela, prof. Artur Markowski, prof. Paweł SkibińskiW pierwszej połowie XX wieku sytuacja Żydów na ziemiach polskich i w Polsce była złożona i ulegała zmianom w zależności od okresów oraz uwarunkowań politycznych, społecznych i ekonomicznych. Przed II wojną światową, Polska była miejscem znacznego skupiska ludności żydowskiej w Europie. Społeczność ta miała różnorodne aspekty kulturowe, językowe i religijne. W okresie międzywojennym Żydzi stanowili istotną część społeczeństwa polskiego, szczególnie w większych miastach. Byli aktywni w wielu dziedzinach życia, w tym w handlu, rzemiośle, nauce, kulturze i polityce. Jednakże byli również narażeni na antysemickie nastroje, które czasami przybierały formę agresji fizycznej i prawnej. Ponadto, w okresie międzywojennym miały miejsce różne wydarzenia i akty antysemickie. Na przykład, w latach 1935-1936 wprowadzono tzw. ustawy kwotowe, które ograniczały dostęp Żydów do szkół wyższych. Poza tym, narastało zagrożenie ze strony ruchów skrajnie prawicowych i faszystowskich. Po wybuchu II wojny światowej i okupacji niemieckiej w 1939 roku, sytuacja Żydów uległa dramatycznemu pogorszeniu. Niemcy wprowadzili politykę eksterminacji, która osiągnęła swoje szczytowe punkty w postaci gett, masowych egzekucji i ostatecznie Holocaustu. Miliony Żydów z Polski i innych krajów europejskich zostały zamordowane w obozach zagłady. Sytuacja Żydów na ziemiach polskich i w Polsce w pierwszej połowie XX wieku była złożona i pełna kontrastów, obejmujących zarówno pozytywne wkłady w rozwój kraju, jak i tragiczne wydarzenia związane z Holocaustem.

Wstęp na wszystkie wydarzenia bezpłatny. Zapraszamy!


Wszystkie wydarzenia organizowane w ramach Festiwalu Nauki na Uniwersytecie Warszawskim. Uczestnicy Festiwalu mogą wyszukać interesujące ich spotkania, lekcje lub wystawy za pośrednictwem strony Festiwalu Nauki w Warszawie >>


Główne debaty i ważniejsze spotkania festiwalowe będą rejestrowane, a także udostępniane za pośrednictwem kanału YouTube Festiwalu.


Festiwal Nauki to coroczne wydarzenie, skupiające osoby zainteresowane aktualnymi wyzwaniami badawczymi, metodami prowadzenia badań i odkryciami w różnych dziedzinach nauki. Program festiwalu obejmuje tematykę nauk ścisłych, przyrodniczych, medycyny, nauk humanistycznych i społecznych, a także nauk dotyczących kultury i sztuki. Charakterystyczną cechą spotkań festiwalowych są debaty, wykłady, warsztaty, pokazy filmowe, wizyty w laboratoriach, wystawy, wycieczki, konkursy oraz gry edukacyjne. Dla najmłodszych uczestników przygotowane są atrakcyjne zajęcia, dzięki czemu Festiwal Nauki może być wyjątkowym doświadczeniem dla całych rodzin. Wydarzenie oferuje również lekcje dostosowane do różnych poziomów nauczania dla grup szkolnych.

Inicjatywy podczas Festiwalu Nauki są organizowane przez instytucje naukowe, edukacyjne, kulturalne oraz towarzystwa naukowe.