Konferencja “Histories of Violence in Central and Eastern Europe. A Comparative Perspective”

Warszawa, 15-17 września 2025, Muzeum Historii Polski w Warszawie

Tematyka:

Historia przemocy jest integralną częścią ludzkiego doświadczenia. Badania w tym zakresie często skupiały się na Europie Zachodniej, Azji, USA, czy globalnej historii, pomijając Europę Środkowo-Wschodnią, która od średniowiecza była miejscem licznych konfliktów. W XIX wieku konflikty społeczne i polityczne nabierały charakteru narodowego lub etnicznego, prowadząc do powstań przeciwko władcom Romanowów, Habsburgów i Hohenzollernów. Wiek XX przyniósł dwie wojny światowe, wojny domowe, konflikty graniczne i reżimy totalitarne, znacznie zwiększając skalę przemocy.

Celem konferencji jest:
  • zbadanie historii przemocy w Europie Środkowo-Wschodniej od średniowiecza do końca XX wieku
  • analiza różnych typów przemocy: fizycznej, symbolicznej, psychologicznej i militarnej
  • badanie przemocy z perspektywy historii społecznej, prawnej, kulturowej i wojskowej
Proponowane tematy:
  • kontynuacja i zmienność różnych typów przemocy od średniowiecza do XX wieku
  • ewolucja narracji o przemocy i ich stałe elementy
  • współzależność różnych typów przemocy
  • teorie przemocy w praktyce historycznej
Organizatorzy:
  • Wydział Historii Uniwersytetu Warszawskiego
  • Muzeum Historii Polski w Warszawie
  • Żydowski Instytut Historyczny im. Emanuela Ringelbluma
  • Komisja Słowianoznawstwa i Studiów Wschodnioeuropejskich Komitetu Nauk Historycznych PAN
  • Niemiecki Instytut Historyczny w Warszawie
  • Towarzystwo Miłośników Historii

Konferencja odbędzie się w Muzeum Historii Polski w Warszawie i będzie prowadzona w języku angielskim. Organizatorzy nie pokrywają kosztów podróży, ale zapewniają posiłki. Zgłoszenia przyjmowane są do 30 marca 2025 roku poprzez formularz Google: link.

Kontakt:

historiesofviolence@uw.edu.pl