We use cookies on this site to enhance your user experience. Do You agree?

Call for papers

Zapraszamy do udziału w międzynarodowej studenckiej konferencji naukowej pt. „Oblicza rosyjskiego imperializmu: od przeszłości do współczesności”. Konferencja poświęcona będzie wieloaspektowej analizie rosyjskiej polityki imperialistycznej na przestrzeni dziejów oraz jej aktualnym przejawom wobec regionu Europy Środkowo-Wschodniej. Celem wydarzenia jest zgłębienie ewolucji strategii i koncepcji rosyjskiego imperializmu – od jej form i koncepcji wywodzących się jeszcze z czasów Caratu, poprzez okres sowieckiej dominacji, aż po współczesne metody geopolitycznych strategii, wojny hybrydowej, w tym propagandę, dezinformację oraz agresję militarną.

Konferencja skierowana jest do historyków, politologów, specjalistów ds. bezpieczeństwa i stosunków międzynarodowych oraz studentów, którzy chcą wymienić się wiedzą, refleksjami oraz najnowszymi badaniami dotyczącymi zagrożeń dla bezpieczeństwa regionalnego, a także ładu międzynarodowego wynikającym z rosyjskiego imperializmu na przestrzeni wieków. W programie przewidziane są referaty oraz panele dyskusyjne, które pozwolą uczestnikom na interdyscyplinarną wymianę poglądów.

Uprzejmie zachęcamy do udziału w konferencji oraz wspólnej debacie nad przeszłością i teraźniejszością rosyjskiego imperializmu oraz nad strategiami przeciwdziałania współczesnym wyzwaniom geopolitycznym.

Zagadnienia szczegółowe konferencji:
1. Historyczne i współczesne idee oraz formy rosyjskiego imperializmu; ewolucja rosyjskiej strategii ekspansji – analiza rosyjskiego imperializmu od czasów Cesarstwa, poprzez okres dominacji Związku Sowieckiego, do współczesnej polityki Federacji Rosyjskiej, ze szczególnym uwzględnieniem mechanizmów kontroli, aneksji i dominacji politycznej. Studium wpływu tych historycznych doświadczeń na współczesną politykę Rosji i refleksja nad tym, jak dawny imperializm łączy się z neoimperializmem we współczesnych działaniach państwa rosyjskiego.
2. Rosyjska polityka dezinformacji i propagandy – szczegółowe omówienie narzędzi wojny informacyjnej i propagandowej stosowanych przez Rosję na przestrzeni wieków; wpływ tych działań na ludność w Polsce, Ukrainie i innych krajach regionu.
3. Agresja geopolityczna Rosji w Europie Środkowo-Wschodniej – analiza współczesnych form agresji: działania militarne (np. wojna na Ukrainie), wojna hybrydowa, naciski polityczne i ekonomiczne.
4. Zagrożenia dla bezpieczeństwa regionalnego i ładu międzynarodowego wynikające z polityki rosyjskiego imperializmu – omówienie skutków rosyjskiego imperializmu dla stabilności Europy Środkowo-Wschodniej na przestrzeni dziejów. Wpływ na bezpieczeństwo państw Europy Środkowo-Wschodniej (w tym m.in. Polski, Ukrainy, Białorusi, Litwy, Łotwy, Estonii, Finlandii, etc.) oraz na globalny ład geopolityczny po okresie tzw. Zimnej Wojny.
5. Współczesne wyzwania w kontekście historii imperializmu rosyjskiego oraz perspektywy i strategie przeciwdziałania – refleksja nad tym, jak historyczne doświadczenia regionu Europy Środkowo-Wschodniej wpływają na obecne konflikty i strategie bezpieczeństwa. Dyskusja o dziedzictwie historycznym w kontekście polityki pamięci i tożsamości narodowej oraz o ścieżkach rozwoju współpracy regionalnej i międzynarodowej w obliczu zagrożenia ze strony rosyjskiego imperializmu. Wnioski dotyczące przeciwdziałania skutkom działań rosyjskiego imperializmu, w oparciu o analizę prawa humanitarnego i regulowania sporów w stosunkach międzynarodowych.

Organizatorem wydarzenia jest Sekcja Historii Europy Wschodniej Studenckiego Koła Naukowego Historyków Uniwersytetu Warszawskiego i Wydział Historii Uniwersytetu Warszawskiego.
Współorganizatorami wydarzenia są: Studenckie Koło “Studia Międzynarodowe” (Instytut Stosunków Międzynarodowych, Historii i Filozofii Uniwersytetu Narodowego im. Bohdana Chmielnickiego w Czerkasach, Koło Naukowe Studiów Polsko–Ukraińskich UJ “Wernyhora”, Studenckie Koło Naukowe Stosunków Międzynarodowych na Wydziale Nauk Politycznych  Dziennikarstwa UAM.

  • Konferencja odbędzie się w dniach 8–9 grudnia 2025 roku, w Sali Kolumnowej, w budynku Wydziału Historii Uniwersytetu Warszawskiego.
  • Wydarzenie planowane jest w formule hybrydowej – z możliwością uczestnictwa zdalnego.
  • Języki robocze konferencji to: język polski, język ukraiński, język angielski.
  • Prosimy o przesyłanie tematów referatów do dnia 20 listopada 2025 r. na specjalny adres mailowy Sekcji Historii Europy Wschodniej – shew.sknh.uw@gmail.com
  • Zgłoszenia prosimy przesyłać na pobranym formularzu.