We use cookies on this site to enhance your user experience. Do You agree?

Studencko-doktoranckie spotkanie polsko-francuskie

11 maja 2024 r. na naszym Wydziale gościliśmy grupę 17 studentek i studentów studiów magisterskich i doktoranckich z Uniwersytetu Paris I Panthéon-Sorbonne (17 osób) z seminarium prof. prof. Paula Gradvohla oraz François-Xaviera Nérarda oraz z naszego Wydziału (8 osób).

Spotkanie polsko-francuskie odbyło się w ramach seminarium „Badanie ludobójstwa: Holocaust na wschodnich terenach Polski”. Studenci śledzili losy wybranych społeczności żydowskich w Polsce przed Zagładą, w czasie jej przebiegu oraz po niej. Mieli możliwość wymiany poglądów z badaczami zajmującymi się prowadzeniem badań nad historią Żydów w Polsce i we Francji. Studenci odbyli również podróż do dawnych sztetli w regionie Lublina, oraz przeprowadzili wywiady z ostatnimi polskimi świadkami Zagłady.

Kadra:

Uniwersytet Paris I Panthéon-Sorbonne:

  • prof. Paul Gradvohl
  • prof. François-Xavier Nérard

Yahad-In Unum:

  • Michał Chojak
  • Renata Masna

Wydział Historii UW:

  • dr Łukasz Krzyżanowski
  • mgr Marta Pawlińska

Organizatorem wydarzenia była organizacja Yahad-In Unum, organizacja pozarządowa założona w 2004 roku w Paryżu przez księdza Patricka Desbois. Jej główną misją jest prowadzenie badań nad Holokaustem poprzez zbieranie relacji naocznych świadków Zagłady i identyfikację miejsc związanych z tą zbrodnią. Do tej pory organizacja przeprowadziła 212 misji badawczych, zarejestrowała ponad 7800 zeznań i zlokalizowała ponad 3300 miejsc egzekucji. YIU udostępnia swoją unikalną kolekcję nagranych świadectw środowiskom akademickim na całym świecie. W ramach działalności edukacyjnej organizacja prowadzi seminaria, szkolenia i warsztaty, a także seminaria terenowe organizowane dla różnych grup uczestników, w tym studentów, edukatorów i nauczycieli.