Uroczyste otwarcie Biblioteki IH po generalnym remoncie (29 IX 2017 r.)
Uroczyste otwarcie Biblioteki IH po generalnym remoncie (29 IX 2017 r.)
W piątek, 29 września 2017 roku, nastąpiło oficjalne otwarcie Biblioteki Instytutu Historycznego Uniwersytetu Warszawskiego po twającym rok remoncie. Dzięki dotacji Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego remont objął czytelnię i część magazynu w zabytkowym budynku, w którym mieści się Instytut Historyczny UW. Koszt remontu i wyposażenia Biblioteki wyniósł ponad 1,5 mln złotych.
Remont Biblioteki pozwolił na stworzenie nowoczesnego wnętrza czytelni (Lektorium im. Marcelego Handelsmana), w którym znajdzie się obszerny księgozbiór podręczny. Wydatnie ułatwi to studentom korzystanie z biblioteki. Zaplecze czytelni stanowi magazyn i część wydzieloną do pracy bibliotekarzy i pracowników naukowych.
Otwarcie wyremontowanej Biblioteki rozpoczęło się od krótkiego spotkania z dziennikarzami, po którym nastąpiła uroczystość w Sali Kolumnowej. W części oficjalnej wziął udział Prorektor UW ds. naukowych dr hab. Maciej Duszczyk, Dziekan Wydziału Historycznego prof UW. dr hab. Małgorzata Karpińska, byli i obecni pracownicy Instytutu Historycznego, doktoranci, studenci oraz sympatycy naszego instytutu.Podczas swojego wystąpienia Prorektor Duszczyk porównał bibliotekę do laboratorium będącego odpowiednikiem specjalistycznych pracowni funkcjonujących w naukach ścisłych. Nawiązując do tej wypowiedzi Dyrektor IH dr hab. Łukasz Niesiołowski-Spano, podkreślał jak ważne miejsce w warsztacie pracy historyka zajmuje biblioteka: […] dla historyków i szerzej dla humanistów, jest centralnym laboratorium. Obrazowo można powiedzieć, że nasza sygnatura I to cyklotron, sygnatura II to mikroskopy elektronowe, sygnatura III to wirówki, sygnatura IV to spektrometry itd. Aby efektywnie prowadzić badania musimy mieć dostęp do naszego laboratorium, a w nim powinniśmy mieć dobry sprzęt. Książki są tańsze niż wiele elektronicznych urządzeń, lecz nam właśnie one potrzebne są do pracy.
Po części oficjalnej zgromadzeni goście mieli możliwość zwiedzenia wyremontowanej czytelni i pomieszczeń na jej zapleczu. Największą zmianą w czytelni jest galeria biegnąca wzdłuż wewnętrzej ściany, lektorium zostało także wyposażone w sprzęt multimedialny umożliwiający przeprowadzanie seansów filmowych, organizowanie spotkań autorskich i odczytów. Z zaplecza zniknęły stare drewniane galeryjki, z których słynneła Biblioteka IH. Na szczęście został pozostawiony jeden jej fragment, który pięknie odrestaurowany będzie zdobił magazyn i przypominał o przeszości. Zdjęcia biblioteki sprzed remontu można obejrzeć na prezentacji zamieszczonej na dole strony. Uroczystości zakończyła lampka wina, przy której wszyscy mogli podzielić się na gorąco swoimi wrażeniami.
Biblioteka Instytutu Historycznego to największy specjalistyczny księgozbiór poświęcony historii w Polsce. Obecnie zbiory Biblioteki przekraczają 230 tys. jednostek, w tym ponad 3,2 tys. jednostek kartograficznych, a wśród wydzielonych materiałów źródłowych i dydaktycznych: ok. 14 tys. fotografii i fotokopii, 650 mikrofilmów, blisko 200 odcisków pieczęci. Najcenniejszą część zbiorów specjalnych stanowi kolekcja starych druków licząca ponad 1000 dzieł w 1105 woluminach z XVI-XVIII w. Kolekcja jest w znacznym stopniu zdigitalizowana.
PEŁNY TEKST PRZEMÓWIENIA DYREKTORA IH
(fot. Dominik Purchała, Licencja CC-BY; fot. “Common room” – Łukasz Zwaliński)