Filmy o historii Ukrainy

Zapraszamy do obejrzenia czterech filmów o historii Ukrainy. Filmy powstały dzięki współpracy Wydziału Historii UW z Wydziałem Dziennikarstwa, Informacji i Bibliologii UW oraz Wydziałem Lingwistyki Stosowanej UW (napisy w języku angielskim – można je włączyć samodzielnie na YouTube).

Na cykl czterech filmów składają się następujące tytuły:

• „Kijów – miasto symbol. Stolica pierwszego państwa rosyjskiego? Stolica pierwszego państwa ukraińskiego?”  – dr hab. Katarzyna Błachowska
  • „Ruś/Ukraina – między Europą a Moskwą” – prof. Hieronim Grala
  • „Ukraińska Republika Ludowa 1917-1921” – prof. Włodzimierz Mędrzecki
  • „Ukraina od 1991 r. wobec własnej przeszłości. Budowa etosu państwowego” – prof. Tomasz Stryjek.

Pomysłodawca filmów, prof. ucz. Artur Markowski, tak mówi o źródłach ich powstania: Pomysł filmów zrodził się w odpowiedzi na kłamstwa o przeszłości Ukrainy, rozpowszechniane przez stronę rosyjską. Chcemy je dementować i mówić o historii Ukrainy bezstronnie i coraz więcej. Robimy to również dla osób, które musiały wyjechać z Ukrainy na Zachód, w tym do Polski.

„Ruś/Ukraina – między Europą a Moskwą” – prof. Hieronim Grala

„Ukraińska Republika Ludowa 1917-1921” – prof. Włodzimierz Mędrzecki

Pomysł na filmy: prof. ucz. Artur Markowski, Wydział Historii UW

English subtitles are available.