Wyniki konkursu im. prof. Henryka Samsonowicza

Z ogromną przyjemnością przedstawiamy laureatów pierwszej edycji konkursu im. prof. Henryka Samsonowicza za publikacje książkowe wydane w latach 2021-2022.

Jury pod przewodnictwem prof. Marcina R. Pauka nagrodziło:

W kategorii “edycja źródłowa”
  • prof. Jolantę Sikorską-Kuleszę za edycję publikacji “Władysław Zahorski, Moje wspomnienia” , t. I – II, Warszawa 2018-2022.
W kategorii “monografia naukowa” nagrody zdobyli:
  • Nagroda główna: prof. Marek Węcowski za książkę “Athenian Ostracism and its Original Purpose. A Prisoner’s Dilemma”, Oxford University Press, Oxford 2022.
  • Nagroda drugiego stopnia ex aequo w kolejności alfabetycznej:
    • dr Igor. I. Chabrowski “Ruling the Stage: Social and Cultural History of Opera in Sichuan from the Qing to the People’s Republic of China, Brill, Leiden” – Boston 2022
    • prof. Michał Leśniewski “The Zulu-Boer War 1837-1840”, Brill, Leiden – Boston 2022
  • Nagroda trzeciego stopnia ex aequo w kolejności alfabetycznej:
    • dr Aleksandra Oniszczuk “Pod presją nowoczesności. Władze Księstwa Warszawskiego wobec Żydów”, WUW, Warszawa 2021
    • prof. Grażyna Szelągowska “Kaznodzieje, nauczyciele, politycy. Ruchy przebudzenia religijnego i modernizacja w regionie nordyckim w XIX wieku”, WUW, Warszawa 2022.
Serdecznie wszystkim Państwu gratulujemy!

Nagroda im. Henryka Samsonowicza za publikacje naukowe z zakresu historii, napisane przez pracowników/pracowniczki lub doktorantów/doktorantki Uniwersytetu Warszawskiego została ustanowiona przez dziekana Wydziału Historii UW.

Jest to nagroda przyznawana autorom i autorkom wyróżniających się publikacji raz do roku w dwóch kategoriach: monografii naukowych oraz edycji lub przekładów tekstów źródłowych. Nagroda może mieć trzy stopnie, z różnymi wysokościami finansowego wyróżnienia przy czym możliwe jest przyznanie do dwóch nagród tego samego stopnia ex aequo.

Prawo do nominowania książek do nagrody mają wszyscy pracownicy Wydziału Historii UW.