Konkurs „Historia i kultura Żydów polskich”
Zapraszamy uczennice i uczniów szkół ponadpodstawowych do udziału w konkursie „Historia i kultura Żydów polskich”. Celem konkursu jest poznanie bogatej historii i kultury żydowskiej, jej wkładu w dzieje Polski oraz kształtowanie postaw otwartości i szacunku wobec wielokulturowego dziedzictwa naszego kraju.
Do udziału w konkursie zapraszamy młodzież szkół ponadpodstawowych. Tegoroczna edycja odbywa się pod Honorowym Patronatem Ministerstwa Edukacji Narodowej.
Cele konkursu
Zachęcamy młodzież do:
- odkrywania śladów żydowskiej obecności w swojej miejscowości lub regionie,
- dokumentowania historii i wspomnień związanych z dawnymi żydowskimi sąsiadami,
- rozwijania wiedzy na temat stosunków polsko-żydowskich oraz pamięci o Żydach w Polsce
Organizacja konkursu
- Etap szkolny: uczestniczki i uczestnicy przygotowują prace pisemne (około 20 stron) na wybrany temat związany z historią lub kulturą Żydów. Szczegółowy temat pracy należy ustalić z nauczycielem-opiekunem. Termin zgłoszeń i prac: Szczegóły ustalają komisje szkolne.
- Etap centralny: autorki i autorzy najlepszych prac zostaną zaproszeni do finału obejmującego rozmowę z Komisją Konkursową na temat pracy, lektur oraz wiedzy ogólnej z zakresu tematyki konkursu.
Preferowane są prace o charakterze regionalnym, uwzględniające lokalne historie, a także przedstawiające indywidualne losy ludzi lub rodzin. Tematyka może obejmować m.in.: historię społeczności żydowskiej, kulturę artystyczną, powojenne losy Żydów, formy pamięci o Żydach czy ich wkład w rozwój Polski.
Termin nadsyłania prac na etap szkolny upływa 2 lutego 2025 r.
Dla laureatów i przygotowujących ich nauczycieli przewidziane są atrakcyjne nagrody.
Zapraszamy do zapoznania się z regulaminem konkursu, gdzie znajduje się również wykaz literatury https://shalom.org.pl/wp-content/uploads/2024/12/REGULAMIN-KONKURSU-HISTORIA-I-KULTURA-ZYDOW-POLSKICH.pdf
Organizatorem konkursu jest Fundacja Shalom
Głównym partnerem – Żydowski Instytut Historyczny / Jewish Historical Institute
Konkurs odbywa się pod honorowym patronatem Ministerstwo Edukacji Narodowej
Patronat naukowy:
Wydział Historii Uniwersytetu Warszawskiego
Instytut Judaistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego
Judaistyka – Uniwersytet Wrocławski
Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN