Seminarium mediewistyczno-nowożytnicze – semestr zimowy 2024/2025

Zapraszamy na cykl spotkań w semestrze zimowym 2024/2025 w ramach seminariów mediewistyczno-nowożytniczych (V – pocz. XVII w.) Agnieszki Bartoszewicz i Grzegorza Myśliwskiego.

Harmonogram spotkań:

• 10 października, 17.00 – mgr Karol Banach (Szkoła Doktorska Nauk Humanistycznych UW), Anatomia sukcesu i upadku.  Model biznesowy kupca mazowieckiego w XV i XVI wieku na przykładzie Józefa Fryja.
  • 24 października, 17.00 – prof. Tomasz Wiślicz (Instytut Historii PAN), Doświadczenie religijne a dyskurs objawieniowy w sanktuariach pielgrzymkowych od późnego średniowiecza do współczesności.
  • 7 listopada, 17.00 – dr Marcin Grulkowski (Instytut Historii PAN), Rozpowszechnienie cyfr indo-arabskich w Gdańsku w XV/XVI wieku – transformacja kulturowa w mieście hanzeatyckim.
  • 28 listopada, 17.00 – dr Katarzyna Spurgjasz (Instytut Muzykologii), Wydział Nauk o Kulturze i Sztuce UW), Traktat <Musica poetica> Friedricha Cornariusa jako źródło do badań nad edukacją muzyczną i piśmiennością muzyczną w XVI-wiecznej Wittenberdze.
  • 5 grudnia, 17.00 – prof. Dariusz Adamczyk (Niemiecki Instytut Historyczny w Warszawie), Pieniądz jako atrybut nierówności rozwojowych i konkurencyjnej imitacji. Strategie modernizacyjne peryferii w XII i XIII w.
  • 12 grudnia, 17.00 – mgr Magdalena Jakubowska (Wydział Historii UW), Dyplomaci Rzeczypospolitej na przełomie XVI i XVII wieku: pochodzenie, kariera, działalność.
  • 16 stycznia, 17.00 – dr Anna Pomierny–Wąsińska (Wydział Historii UW), Kodyfikacja prawa jako narzędzie ideologii miejskiej, Florencja poł. XIV w.
  • 23 stycznia, 17.00 – dr Jacek Kordel (Wydział Historii UW), „Orangutan europejski, czyli Polak taki jaki jest”. Rzeczpospolita w publicystyce końca lat 70. XVIII w.

Wszystkie spotkania odbywają się online.

Link zostanie udostępniony po wysłaniu zgłoszenia chęci uczestnictwa na jeden z adresów:  abartoszewicz@uw.edu.pl, g.mysliwski@uw.edu.pl lub marta.wlodarczyk@student.uw.edu.pl