Cyfrowe czwartki. Statystyka dla historyka

Pracownia Historii Cyfrowej Wydziału Historii UW zaprasza na piąte spotkanie z cyklu “Cyfrowe czwartki”, mającego na celu popularyzację humanistyki cyfrowej. Prelegentką będzie dr Paulina Komar z Wydziału Historii UW, która wygłosi referat „Statystyka dla historyka, czyli wszystko, co chcielibyście wiedzieć o metodach statystycznych, ale boicie się zapytać”.

Spotkanie odbędzie się  21 marca 2024 r. o godz. 15.00 w sali E na Wydziale Historii UW oraz online na profilu Facebook Wydziału Historii UW.

O spotkaniu:

wykorzystanie metod statystycznych, powszechnie stosowanych dotychczas w naukach ścisłych, społecznych i przyrodniczych, stopniowo uzupełnia tradycyjne sposoby prowadzenia badań humanistycznych.

Regresja liniowa jest jednym z podstawowych narzędzi statystycznych pozwalającym na badanie i porównywanie zależności między dwiema zmiennymi. Służy do testowania hipotez lub przewidywania wyników i nie wymaga żadnego specjalistycznego oprogramowania poza arkuszem kalkulacyjnym. Warsztat pokaże zarówno teoretyczne podstawy tego narzędzia (na przykładzie Microsoft Excel), jak i jego praktyczne zastosowanie, a także sposób interpretacji wyników.