We use cookies on this site to enhance your user experience. Do You agree?

Festiwal Nauki – wykłady z historii

Po raz kolejny Wydział Historii UW aktywnie włącza się w program tegorocznego, 26. Festiwalu Nauki.
Zapraszamy na otwarte i bezpłatne wykłady z historii:
 • 19 września 2022, godz. 18:00
  Czemu doszło do pierwszego rozbioru Polski?
  Dyskusja panelowa w dwieście pięćdziesiątą rocznicę podziałowego dramatu z udziałem prof. Zofii Zielińskiej, prof. Piotra Ugniewskiego, mgr. Michała Balogha i mgr. Rafała Waszczuka, prowadzenie: dr Jacek Kordel.
  Czemu doszło do pierwszego rozbioru Polski (1772)? Jakie czynniki zdecydowały o tym, że państwa ościenne podzieliły się terytorium szlacheckiej Rzeczypospolitej. Co odegrała kluczową rolę: apetyty sąsiadów, czy słabość państwa.

 

 • 23 września 2022, godz. 16:30
  „Józek, kupuj cukier i sól!” Paniki wojenne dziś i (przede wszystkim) w PRL
  Wykład
  prof. Marcina Zaremby
  Wykład poświęcony panikom wojennym, przedstawione zostaną mechanizmy działania społeczeństwa targanego obawami o wybuch (kolejnego) konfliktu zbrojnego.

 

 • 23 września 2022, godz. 18:00
  Czego uczy nas kryzys monachijski 1938 roku?
  Wykład
  prof. Piotra M. Majewskiego
  Wykład poświęcony będzie wydarzeniom, które doprowadziły do konferencji w Monachium i dokonanemu wówczas rozbiorowi Czechosłowacji. Przedstawione zostaną sylwetki głównych uczestników wydarzeń i uwarunkowania ich działań. Zaprezentowane zostaną wnioski, jakie można wyciągnąć z kryzysu monachijskiego współcześnie.

 

Wszystkie spotkania odbędą się w budynku Wydziału Historii, w Sali Kolumnowej (ul. Krakowskie Przedmieście 26/28, Warszawa).
Zapraszamy serdecznie.  Wstęp wolny!