Serdecznie zapraszamy na wykład prof. Richarda Butterwicka-Pawlikowskiego poświęcony pamięci profesora Antoniego Mączaka “Kogo reprezentuje poseł? Parlamentarzyści w Rzeczypospolitej i Anglii w epoce nowożytnej”
Kiedy: 3 kwietnia 2024 roku, godzina 17.15
Gdzie: Muzeum Historii Polski, Cytadela Warszawska, ul. Gwardii 1, sala konferencyjna -1
Obowiązują bezpłatne wejściówki
W Rzeczypospolitej aż do 1791 roku obowiązywały instrukcje sejmikowe. Zmianę wprowadzono w Konstytucji 3 Maja pod wyraźnym wpływem przykładu parlamentu brytyjskiego. Jednak porównanie fenomenu instrukcji dla członków angielskiego parlamentu oraz posłów na sejm niuansuje ten kontrast. Jak wyborcy angielscy odpowiedzieli na doktrynę Edmunda Burke’a mówiącą, że parlamentarzysta reprezentuje cały naród, a nie tylko własny okręg wyborczy?

Richard Butterwick-Pawlikowski jest głównym historykiem Muzeum Historii Polski i profesorem Uniwersytetu Londyńskiego. Kieruje Katedrą Cywilizacji Europejskiej w Kolegium Europejskim w Natolinie. Jest autorem m.in. książek: Stanisław August a kultura angielska (2000), Polska Rewolucja a Kościół katolicki 1788–1792 (2012), Konstytucja 3 maja. Testament Rzeczypospolitej Obojga Narodów (2021) i Światło i płomień. Odrodzenie i zniszczenie Rzeczypospolitej (1733–1795) (2022).

Wykład organizuje Muzeum Historii Polski we współpracy z naszym Wydziałem.