We use cookies on this site to enhance your user experience. Do You agree?

Nagroda im. Witolda Pileckiego

Instytut Pileckiego z Państwowym Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu ogłaszają nabór zgłoszeń do Międzynarodowej Nagrody im. Witolda Pileckiego (II edycja).

Nagrodę otrzymają autorzy najlepszych książek naukowych i reporterskich, które ukazały się w 2021 roku po polsku lub po angielsku i dotykają polskiego doświadczenia dwóch totalitaryzmów.

Ponadto przyznana zostanie nagroda specjalna dla współczesnych reporterów wojennych, którzy relacjonują z miejsc szczególnego zagrożenia dla godności człowieka.

Nagrody zostaną przyznane w kilku kategoriach:

  1. Naukowa książka historyczna – najlepsza monografia lub synteza na temat polskiego doświadczenia konfrontacji z dwoma totalitaryzmami w XX wieku. Nagradzamy za dobrą dokumentację, oryginalną interpretację i atrakcyjny przekaz.
  2. Reportaż historyczny – książka, która oferuje czytelnikowi wciągającą opowieść o polskim doświadczeniu konfrontacji z dwoma totalitaryzmami w XX wieku. Oprócz klasycznych reportaży historycznych uwzględniamy w tej kategorii biografie oraz relacje i wspomnienia autorstwa świadków historii. Nagradzamy za szacunek do źródeł, dobrą kompozycję i wiarygodność narracyjną.
  3. Nagroda specjalna zostanie w obecnej edycji przyznana za książkę na temat trwającej od 2014 roku agresji Rosji na Ukrainę lub trwających od 2020 roku protestów na Białorusi i związanych z nimi represji. Przy ocenie książek w tej kategorii w sposób szczególny doceniane będą szeroki horyzont refleksji, determinacja w dążeniu do prawdy oraz intuicja śledcza. Do konkursu zgłaszać można książki wydane w latach 2014-2022 w językach polskim lub angielskim (dopuszczalne jest zgłaszanie przekładów). W przypadku książek wieloautorskich mogą zostać zgłoszone tytuły mające maksymalnie dwóch współautorów.

ZGŁOSZENIA

Zgłoszenia mogą dokonać autorzy, wydawcy lub osoby prywatne, jak również osoby fizyczne, osoby prawne czy jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej poprzez przesłanie elektronicznej wersji książki (w formacie pdf; jeśli książka ukazała się w formie e-booka, prosimy także o przesłanie plików w formacie epub i mobi)) na adres e-mail: nagroda@instytutpileckiego.pl. Prosimy również o wskazanie kategorii, w której zgłaszana jest książka.

Szczegóły