We use cookies on this site to enhance your user experience. Do You agree?

Nowy tom serii „Akme. Studia historica”

W listopadzie 2023 r. ukazał się 22. tom serii „Akme. Studia historica” zatytułowany „Badacze świata starożytnego”. Seria ukazuje się pod redakcją prof. Ryszarda Kuleszy.

Publikacja zawiera edycję 29 biogramów uczonych, polskich i zagranicznych, zajmujących się szeroko rozumianą starożytnością: filologią klasyczną, historią starożytną i archeologią klasyczną. Pochodzą one z archiwum domowego filologa klasycznego Ryszarda Gansińca (1888-1958), jednego z najwszechstronniejszych polskich uczonych. Biogramy powstały w okresie międzywojennym, a w kilku przypadkach w latach II wojny światowej i po 1945 roku. Ich lektura dostarcza bardzo cennych informacji dotyczących zarówno wybitnych badaczy, jak i osób, którym splot rozmaitych okoliczności nie dał szansy, by ich dokonania naukowe mogły zaistnieć w naszej zbiorowej pamięci.

Ze wstępu:

Zbiór biogramów, który niniejszym przedkładam życzliwej uwadze P.T. Czytelników, posiada niewątpliwie olbrzymią wartość dla wszystkich, którzy interesują się dziejami polskich i zagranicznych badań nad starożytnością. Lektura publikowanych tu tekstów przynosi nam bardzo cenne informacje dotyczące zarówno wybitnych uczonych, których dorobek jest jeszcze i dziś powszechnie znany i ceniony, jak i osób o może nieco mniejszych dokonaniach naukowych, które przez splot różnych okoliczności, najczęściej od nich niezależnych, a często wręcz tragicznych, nie miały szansy, by zaistnieć w naszej zbiorowej pamięci. Niniejsza publikacja jest zatem próbą przypomnienia po wielu latach także tych zapomnianych postaci i ich dokonań na niwie nauki.

 

Publikacje można zakupić na stronie Wydawnictw UW