We use cookies on this site to enhance your user experience. Do You agree?

W dniach 30 listopada – 1 grudnia 2023 r. w Sali Balowej Pałacu Tyszkiewiczów-Potockich (Muzeum UW, Krakowskie Przedmieście 32 w Warszawie oraz online) odbyła się konferencja z grantu ERC Stone masters, dotycząca metodologii badań warsztatowych. Konferencja zatytułowana jest „Stonecutters and Mosaicists at Work: Identifying Craftspeople and Their Workshops Through the Lens of Epigraphy”.

Celem konferencji było łączenie ludzi zajmujących się bardzo szeroko pojętymi studiami nad warsztatami w starożytności, prozopografią rzemieślników i rzemieślniczek (w tym malarzy waz, skrybów i iluminatorów rękopisów), proweniencją dzieł sztuki i produktów rzemieślniczych, takich jak malowidła, wazy, mozaiki, pergaminy, zwoje papirusowe, kodeksy itd.

Dzieliliśmy się metodami, doświadczeniami z różnych dziedzin badań, metodologiami i narzędziami badawczymi. Nasze wydarzenie skupiało się na metodach, a nie na samych wynikach badań.

W ramach konferencji 29 listopada 2023 r. odbyły się warsztaty praktyczne z cięcia kamienia i paleografii epigraficznej antyku i wczesnego średniowiecza.

PROGRAM, PLAKAT

Fot. Marina Bastero Acha