Uroczystość odsłonięcia tablicy poświęconej ofiarom getta ławkowego

W poniedziałek, 22 maja o godz. 12.00 na kampusie przy Krakowskim Przedmieściu 26/28, w pobliżu Bramy Głównej UW odbędzie się uroczystość odsłonięcia tablicy poświęconej ofiarom getta ławkowego.

Rok akademicki 1937/1938 rozpoczął niechlubny okres w życiu naszej uczelni i innych uczelni warszawskich. Wprowadzono wówczas tzw. getto ławkowe, czyli „zarządzenie o porządku zajmowania miejsc”, w którym to zarządzeniu Żydzi mieli zajmować konkretne miejsca w uczelnianych ławach (miejsca nieparzyste). Sankcjonowało to antysemityzm na uczelniach międzywojennej Polski.

W październiku 2023 r. minie 86 lat od ówczesnej decyzji władz uczelni warszawskich i senatów akademickich. Odsłonięcie tablicy na kampusie UW to symboliczne upamiętnienie ofiar tamtych czasów.