We use cookies on this site to enhance your user experience. Do You agree?

Benedetto Bravo - wywiady SHS

Poniższy tekst oraz nagrania pochodzą ze strony Stowarzyszenia Historyków Starożytkości /www.stowarzyszeniehistorykowstarozytnosci.uw.edu.pl/
Profesor Benedetto Bravo to postać w polskim środowisku badaczy antyku ze wszech miar wyjątkowa. Nazwisko to zna każdy student pierwszego roku historii, a z drugiej strony, niewiele osób tak naprawdę wie, kim jego posiadacz jest. Nawet Internet niewiele pomaga w tej kwestii, a to już w obecnych czasach sytuacja niezwykła, żeby nie powiedzieć, zastanawiająca. Z takimi przemyśleniami udawaliśmy się do warszawskiego mieszkania Pana Profesora, aby przeprowadzić z nim wywiad.

Profesora znaliśmy jedynie z jego prac, a przede wszystkim z Historii Starożytnych Greków, podręcznika, którego żadnemu adeptowi starożytności w tym kraju przybliżać nie trzeba. Po blisko dwugodzinnej rozmowie wiedzieliśmy o Rozmówcy już znacznie więcej: dlaczego już w wieku pięciu lat poszedł do szkoły, jak wyglądało studiowanie w Pizie w latach pięćdziesiątych ubiegłego stulecia, po co maszerował z drewnianym muszkietem oraz, że można nauczyć się francuskiego, czytając włoski przekład rosyjskiego pisarza. A w ogóle to lepiej „mało przeczytać, ale dobrze przeczytać i dobrze wykorzystać…” Życzymy miłego odbioru.