We use cookies on this site to enhance your user experience. Do You agree?

Absolwenci

Absolwencie wróć – zaproszenie

Zapraszamy Absolwentki i Absolwentów Wydziału Historii (poprzednio Instytutu Historycznego) do wspomnienia swoich studiów i pokazania, co można robić zawodowo po ukończonych studiach historycznych.

Na stronie Wydziału i w mediach społecznościowych WH chcemy opublikować cykl o naszych Absolwentkach i Absolwentach – tych znanych i tych mniej znanych. W związku z tym poszukujemy osób, które zechcą się podzielić swoją zawodową historią i napiszą krótką wypowiedź o tym, gdzie obecnie pracują, czy aktualny zawód ma coś wspólnego z ukończonym kierunkiem studiów w Instytucie/ na Wydziale?

Z pewnością są wśród Państwa osoby, które nie pracują jako historycy, ale studia dały Państwu umiejętności, które przydały się na rynku pracy.

Wszystkich Państwa zapraszamy. Obecnych pracowników Wydziału zachęcamy szczególnie. Państwa działalność naukowa i pozanaukowa bywa niezwykle interesująca.

Szanowni Państwo, Drogie Absolwentki i drodzy Absolwenci:

  • odezwijcie się do nas mailowo (promocja.wh@uw.edu.pl) i prześlijcie krótką wypowiedź PISEMNĄ
  • dołączcie zdjęcie (obecne lub z czasów studenckich / lub oba)
  • w mailu wyraźcie zgodę na publikację swojego wizerunku.

Cel? Pokażmy, w jak różnych i różnorodnych miejscach pracują Absolwentki i Absolwenci Wydziału Historii UW.

 

Maria Weronika Kmoch
Studiowałam historię w IH UW w latach 20122016. Na licencjacie robiłam specjalizację nauczycielską, a na magisterce dodatkowo popularyzatorstwo z elementami dziennikarstwa. Studia skończyłam z wyróżnieniem. Pierwszą inicjatywą, w która się zaangażowałam, była “Teka Historyka” (czytaj dalej…)
Adam Gaafar
Jestem absolwentem studiów I stopnia (studia w latach 2009-2012). Po ukończeniu historii związałem się z szeroko pojętą branżą medialną. Pracowałem w agencji PR, ogólnopolskich redakcjach informacyjnych oraz jako tzw. wolny strzelec. Jestem autorem wielu publikacji popularnonaukowych dotyczących w dużej mierze okresu międzywojennego oraz II wojny światowej (czytaj dalej…)
Aleksandra Karasińska
Dla mnie te kilka lat studiów to fantastyczny okres, przede wszystkim towarzyski, ale też
formujący intelektualnie.
Wykłady, ćwiczenia i dyskusje, a właściwie kłótnie polityczne z kolegami i koleżankami, pomagały wyrobić sobie poglądy. Ta otwartość na dyskusje to była też wielka szkoła
demokracji
(czytaj dalej…)
Jacek Ojrzyński
Studia w Instytucie Historycznym Uniwersytetu Warszawskiego pozwoliły mi odnaleźć swoją życiową pasję i rozwinąć ją do tego stopnia, że stała się moim sposobem na życie. Nauka na naszym wydziale bardzo mocno stawia na samodzielność i branie odpowiedzialności za własny rozwój (czytaj dalej…)
Ewa Raczyńska-Buława
Pracuję w Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej na stanowisku Starszy Specjalista ds. Dostępności, Analiz i Badania Rynku. Przez kilka lat zajmowałam się analizami i różnymi opracowaniami, współpracowałam też przy tworzeniu różnych ciekawych ofert dla pasażerów (specjalizuję się w multimodalności), obecnie najwięcej czasu zajmuje mi rozwój dostępności usług (czytaj dalej…)
Bronisław Komorowski
Wybierając kierunek studiów wahałem się pomiędzy socjologią a historią. Za jednym i drugim kierunkiem stała ta sama chęć poznania i zrozumienia mechanizmów rządzących życiem społecznym, rozstrzygających o tym jacy jesteśmy i jacy będziemy w przyszłości. Za historią przemawiała ponadto nadzieja na zagłębienie się w wiedzę historyczną nieocenzurowaną, niezakłamaną czy mniej podporządkowaną komunistycznej ideologii (czytaj dalej…)
Aleksandra Jakubczak
Na historię trafiłam być może z przeznaczenia, ale też trochę z przypadku. Chociaż mój tata jest
absolwentem dawnego Instytutu Historycznego, od razu po maturze na studia wybrałam się na
hebraistykę ze względu na moje zamiłowanie do języków obcych i innych kultur. Tam poznałam
na zajęciach z historii starożytnej Żydów wykładowców z sąsiedniego Instytutu Historycznego
– Profesorów Krystynę Stebnicką i Łukasza Niesiołowskiego-Spanó
(czytaj dalej…)
Krzysztof Olendzki
Studia na Wydziale Historii Uniwersytetu Warszawskiego, wcześniej zaś w Instytucie
Historycznym UW, założonym przez genialnego historyka prof. Marcelego Handelsmana, to
najbardziej rozwijające uniwersyteckie studia humanistyczne w Polsce. P
iszę te słowa z pełną odpowiedzialnością jako absolwent IH UW, dziś osoba mająca za sobą dość bogatą karierę zawodową jako naukowiec i wykładowca, potem zaś jako dyplomata (czytaj dalej…)
Vita Kovalchuk
Jako siostra zakonna studia na Uniwersytecie Warszawskim rozpoczęłam z inicjatywy Zgromadzenia. Powody, dla których przełożona generalna wystąpiła z daną propozycją, chyba i tak pozostaną tylko domysłami. W ciągu tych pięciu lat, na najczęściej stawiane mi pytanie – „I co siostra będzie robić po zakończeniu studiów?” – nie miałam jasnej odpowiedzi. Zgromadzenie już miało archiwistkę, a w szkołach siostry pracowały wyłącznie jako katechetki (czytaj dalej…)
Maciej Łubieński
Studiowałem na przełomie epok. Nie chodzi tylko o to, że rozpocząłem studia w 1990 roku, rok po tym jak PRL dobiegł kresu. Z perspektywy mogę ocenić, że to nie był jedyny przełom. Pierwszą pracę roczną pisałem ręcznie, piórem, u profesora Bravo, ale pracę magisterską u profesor Wipszyckiej-Bravo wypadało dostarczyć już na eleganckim wydruku z komputera. Studiowałem w epoce optymizmu (czytaj dalej…)
Ryszard Schnepf
Byłem sekretarzem stanu w Kancelarii Premiera, wiceministrem spraw zagranicznych, ambasadorem RP w krajach Ameryki Łacińskiej, Hiszpanii i Stanach Zjednoczonych. Obecnie jestem wykładowcą w Ośrodku Studiów Amerykańskich UW. Studia na Wydziale Historii UW rozpoczynałem w trudnym okresie. 1969 rok nie był dobry dla uczelni (czytaj dalej…)
Bartosz Zakrzewski
Jestem doktorem nauk humanistycznych, absolwentem Instytutu Historycznego Uniwersytetu Warszawskiego (IH UW, 2004 r.) oraz Wydziału Humanistycznego Uniwersytetu Przyrodniczo-Humanistycznego w Siedlcach, gdzie obroniłem dysertację doktorską (2011 r.). Historii wojskowości uczyłem się na seminariach z tego zakresu u Ś.P. profesorów: Tadeusza Rawskiego, Wiesława Majewskiego i Pawła Wieczorkiewicza (IH UW) (czytaj dalej…)
Igor Niewiadomski
Byłem studentem historii Instytutu Historycznego Uniwersytetu Warszawskiego w latach 2013–2018 (licencjat w latach: 2013–2016 i magisterium 2017–2018). Z tego czasu mam wiele wspomnień. Dokładne opisanie ich wszystkich wymagałoby napisania tekstu znacznie dłuższego niż strona formatu A4  (czytaj dalej…)
Paweł Machcewicz
W Instytucie Historycznym Uniwersytetu Warszawskiego studiowałem w latach 1984-1989. Początek studiów przypadł na czas raczej przygnębiający: „normalizacji” po wprowadzeniu stanu wojennego. „Solidarność” jako masowy ruch społeczny została rozbita, podziemne struktury nie były już w stanie mobilizować do protestów szerokich kręgów społecznych (czytaj dalej…)
Małgorzata Kochańska
Trafiłam na te studia przypadkiem, spodobał mi się sposób myślenia i przedstawiania rzeczywistości jednego z młodych historyków prowadzącego kursy przygotowawcze i socjologia zeszła na plan dalszy. Wnikliwa analiza źródeł, ścieranie się idei, potrzeba poznania najpierw faktów a potem interpretacji – mam nadzieję, że to się nie zmieniło (czytaj dalej…)
Jerzy Halbersztadt
Przyszedłem do Instytutu Historycznego w 1969 roku jako niespełna osiemnastoletnie chłopię, oczytane i żywo zainteresowane fragmentami historii, ale głównie tej militarnej i politycznej. Studiowałem nietypowo krótko, bo tylko cztery lata, ale potem jeszcze przez kilkanaście lat byłem związany z Instytutem jako doktorant, asystent i organizator Muzeum UW (czytaj dalej…)
Piotr Kaczmarek-Kurczak
Na studia na historii trafiłem w dość przełomowym momencie, bo w 1989 roku. Egzaminy
wstępne odbywały się w atmosferze wyborów czerwcowych, jadąc do instytutu na przystankach sprzedawcy sprzedawali „Gazetę Wyborczą”, jeszcze w malutkim formacie
(czytaj dalej…)
Krzysztof Mordyński
Studia historyczne zacząłem w latach 90. XX w. To nie był okres, w którym maturzyści cenili kierunki humanistyczne. Polska zachłysnęła się wówczas świeżo zdobytym kapitalizmem. Zaradni ludzie otwierali „szczęki” na placu Defilad, jeździli na Zachód zbierać truskawki (czytaj dalej…)

 

Spis absolwentów (lata 1945–2010)

 

Spis absolwentów historii na UW – wówczas Instytutu Historycznego – w latach 1945–2010.

Wielu absolwentów Historii na Uniwersytecie Warszawskim jest aktywnych w życiu publicznym. Wśród naszych absolwentów jest wielu dziennikarzy, polityków, samorządowców, urzędników państwowych, dyplomatów ale również nauczycieli, pracowników archiwów i przedsiębiorców.

Przykładowe postacie naszych absolwentów znanych publicznie umieszczono na jubileuszowej wystawie z okazji 80-lecia Instytutu Historycznego.

O zaletach studiów historycznych kilka lat temu mówiliśmy na konferencji prasowej.