We use cookies on this site to enhance your user experience. Do You agree?

dr Paulina Komar

Biogram

Absolwentka Archeologii, a także Dziennikarstwa i komunikacji społecznej na UW. Doktorat pt. „Consumption of Greek wines in Roman Italy” napisała w ramach międzynarodowego projektu “The Eastern Mediterranean from the 4th century BC until Late Antiquity”, finansowanego z FNP.

Staż podoktorski realizowała w IA UJ w ramach grantu NCN pt. „Wina greckie w Italii: konsumpcja, dystrybucja oraz aspekty społeczne i ekonomiczne”. Autorka książki  „Eastern wines on western tables: consumption, trade and economy in ancient Italy”. Otrzymała nagrodę Fulbright Senior Award 2020-21 (staż na Uniwersytecie Stanforda), a także stypendium ministra dla wybitnych młodych naukowców. Finalistka 21. edycji Nagród Naukowych tygodnika „Polityka”.

Interesuje się historią wina, handlem i ekonomią w świecie starożytnym i bizantyjskim oraz amforami transportowymi produkowanymi w basenie M. Śródziemnego i M. Czarnego. Obecnie realizuje dwa granty NCN: „Gospodarka rynkowa czy orientalny bazar? Charakter rzymskiej ekonomii na podstawie dystrybucji amfor w Italii” „REM: Rzymska Ekonomia Militarna” w których wykorzystuje narzędzia z zakresu historii cyfrowej, m.in. analizy regresji, symulacje komputerowe i modelowanie agentowe.

Uczestniczyła w wykopaliskach w Peru, Sudanie, Czarnogórze, Gruzji, we Włoszech i na Cyprze. Współpracuje z Polsko–Gruzińską Ekspedycją Gonio–Apsaros w Gruzji.