“Stonecutters and Mosaicists at Work” – konferencja z grantu ERC

W dniach 30 listopada – 1 grudnia 2023 r. w Sali Balowej Pałacu Tyszkiewiczów-Potockich (Muzeum UW, Krakowskie Przedmieście 32 w Warszawie oraz online) odbyła się konferencja z grantu ERC Stone masters, dotycząca metodologii badań warsztatowych. Konferencja zatytułowana jest „Stonecutters and Mosaicists at Work: Identifying Craftspeople and Their Workshops Through the Lens of Epigraphy”.

Celem konferencji było łączenie ludzi zajmujących się bardzo szeroko pojętymi studiami nad warsztatami w starożytności, prozopografią rzemieślników i rzemieślniczek (w tym malarzy waz, skrybów i iluminatorów rękopisów), proweniencją dzieł sztuki i produktów rzemieślniczych, takich jak malowidła, wazy, mozaiki, pergaminy, zwoje papirusowe, kodeksy itd.

Dzieliliśmy się metodami, doświadczeniami z różnych dziedzin badań, metodologiami i narzędziami badawczymi. Nasze wydarzenie skupiało się na metodach, a nie na samych wynikach badań.

WARSZTATY CIĘCIA KAMIENIA

W ramach konferencji odbyły się warsztaty praktyczne z cięcia kamienia i paleografii epigraficznej antyku i wczesnego średniowiecza.
Data: 29 listopada, godz. 18:30
Miejsce: Sala B2 Wydziału Historii
Prowadzący warsztaty: dr Thierry Grégor (Centre d’études supérieures de civilisation médiévale / Université de Poitiers / ERC GRAPH-EAST)

Plan warsztatów:
1. Krótki wykład o narzędziach i technikach cięcia kamienia w starożytności i wczesnym średniowieczu
2. Demonstracja narzędzi
3. Demonstracja technik wykuwania liter
4. Możliwość samodzielnej praktyki uczestników spotkania

ERC StG 101040152. Funded by the European Union. Views and opinions expressed are however those of the author(s) only and do not necessarily reflect those of the European Union or the European Research Council Executive Agency (ERCEA). Neither the European Union nor the granting authority can be held responsible for them.