O studiach
Regulamin studiów
Rozliczenia
- Zasady rozliczania roku
- Zasady rozliczenia specjalizacji
- Zasady przeprowadzania egzaminów i oceniania
- Podanie o wznowienie studiów
- Przedłużenie toku studiów licencjackich / magisterskich
- ZASADY DYPLOMOWANIA NA WYDZIALE HISTORII instrukcja dla studentów
Kalendarz akademicki
- Rok akademicki 2024/2025 – kalendarz akademicki
- 2025 r. – dni wolne od pracy dla pracowników niebędących nauczycielami akademickimi
- Rok akademicki 2023/2024 – kalendarz akademicki
- 2024 r. – dni wolne od pracy dla pracowników niebędących nauczycielami akademickimi
- Rok akademicki 2022/2023 – kalendarz akademicki
- 2023 r. – dni wolne od pracy dla pracowników niebędących nauczycielami akademickimi
- Rok akademicki 2021/2022 – kalendarz akademicki
- 2022 r. – dni wolne od pracy dla pracowników niebędących nauczycielami akademickimi
- Rok akademicki 2020/2021 – kalendarz akademicki
- 2021 r. – dni wolne od pracy dla pracowników niebędących nauczycielami akademickimi
Opłaty
Informacje dla studentów wszystkich typów studiów dot. opłat znajdują się w systemie USOS (Zaloguj->Dla studentów->Moje studia->Płatności->Należności nierozliczone->Wydział Historii).
UWAGA! Każdy student posiada indywidualne konto bankowe, na które powinien dokonywać wszelkich opłat.
- Cennik – rok 2024/2025
- Cennik – rok 2023/2024
- Cennik – rok 2022/2023
- Cennik – rok 2021/2022
- Cennik – rok 2020/2021
Wystawianie faktur za usługi edukacyjne odbywa się po złożeniu wniosku o wystawienie faktury VAT za opłacone usługi edukacyjne.
Zgodnie z art. 106b ust. 3 ustawy o VAT przedsiębiorca ma obowiązek wystawienia faktury na żądanie nabywcy. Jeśli jednak żądanie otrzymania faktury zostało zgłoszone po upływie 3 miesięcy, licząc od końca miesiąca, w którym dostarczono towar lub wykonano usługę bądź otrzymano całość lub część zapłaty, to przedsiębiorca nie ma obowiązku wystawiania faktury.
Prace dyplomowe, prace pisemne
PRACE ROCZNE (studia I stopnia)
- Pierwsza strona pracy badawczej
FORMY PISARSTWA HISTORYCZNEGO (PRACE SEMINARYJNE) – OPIS
- Pierwsza strona pracy seminaryjnej
PRACE DYPLOMOWE – LICENCJACKIE I MAGISTERSKIE
Prace dyplomowe licencjackie | Prace dyplomowe magisterskie |
|
|
Od 1 października 2024 r. egzamin dyplomowy będzie składał się z dwóch części. W pierwszej części jest możliwość swobodnej wypowiedzi.
- Dla prac licencjackich: Komisja oceni umiejętność budowania spójnej, zwięzłej, logicznej i poprawnej merytorycznie oraz językowo wypowiedzi na temat badań, ich celów i istotności.
- Dla prac magisterskich: Komisja sprawdzi, czy student potrafi logicznie i merytorycznie odpowiedzieć na uwagi zawarte w recenzjach oraz czy jest przygotowany do prowadzenia dyskusji naukowej.
ZASADY DYPLOMOWANIA NA WYDZIALE HISTORII instrukcja dla studentów
Podpięcia
Przypominamy, że zgodnie z Regulaminem studiów na UW studenci mają obowiązek podpinania przedmiotów.
Podpinając przedmiot pod program i pod etap studenci deklarują, że ten przedmiot jest przedmiotem objętym planem studiów tego etapu i ma być brany pod uwagę przy rozliczaniu tego konkretnego etapu wskazanego programu.
Szczegółowe informacje dotyczące podpięć.
Specjalizacje
Informacje o specjalizacjach są w menu głównym: Studia -> Studenci -> Specjalizacje
Objazdy naukowe
Na kierunkach obecnie prowadzonych na naszym Wydziale organizujemy objazdy naukowe. Obecnie są one obowiązkowym elementem programu dydaktycznego.
Objazdy pozwalają na realizację jednej z najbardziej cennych umiejętności w kształceniu humanistycznym: łączenia ze sobą historii, archeologii czy historii sztuki. Studenci i studentki uczą się, jak patrzeć na zabytek jako złożony przekaz, związany z danym miejscem i szerszym kontekstem historycznym.
Objazdy łączą przyjemne z pożytecznym – studenci i studentki, pod opieką kadry naukowej – mają szansę zobaczyć mało znane, a często niezwykle interesujące zabytki, rozsiane na terenie całej Polski i Europy.
Jedną z najważniejszych zalet objazdów jest przekazywana podczas nich umiejętność wykorzystywania warsztatu pracy historyka w praktyce. Ale objazdy pełnią również funkcję integracyjną. Wzajemne bliższe poznawanie się studentów oraz kadry nie tylko inspiruje intelektualnie, ale i owocuje przyjaźniami na całe życie.
Studenci i studentki I roku historii odbywają objazd trzydniowy, II roku pięciodniowy, zakończony egzaminem. Objazdy odbywają się także na studiach judaistycznych (na II i III roku).
Historia starożytnych cywilizacji śródziemnomorskich przewiduje natomiast objazd po jednym z krajów basenu Morza Śródziemnego lub praktykę na stanowisku archeologicznym.
Pomoc materialna
Podania: procedury i instrukcje
Wszelkie podania na Wydziale Historii należy najpierw składać poprzez system USOSweb, zachowując dotychczasowe procedury.
Podanie wraz z akceptacją prowadzącego/opiekuna/kierownika studiów (w postaci przekierowanego maila) należy wysyłać na adres sekretariatu ds. studenckich WH: sekcja.stud.wh@uw.edu.pl
Większość podań nie musi być opatrzona własnoręcznym podpisem studenta.
UWAGA! Nowe procedury nie dotyczą następujących podań:
- Podanie o zwolnienie, zmniejszenie lub anulowanie opłat
- Podanie o przeniesienie lub zmianę kierunku studiów
- Rezygnacja ze studiów
- Odwołania od decyzji dot. skreślenia
- Podanie o wznowienie studiów
- Przedłużenie toku studiów licencjackich / magisterskich
Poniżej znajdą Państwo instrukcje dotyczące wymagań formalnych, koniecznych do spełnienia przy składaniu podań w określonych sprawach:
- podania o zmiany rejestracji (dopisanie i wypisanie z przedmiotu oraz zmiany grup)
- podania o uznanie przedmiotów (w ramach UW i spoza UW) – podania należy składać w semestrze zimowym każdego roku do 15 listopada a w semestrze letnim każdego roku do 15 marca
- podania o żetony typu OG (ogólnouniwersyteckie) – powinny zawierać liczbę żetonów, o którą prosi student (prosimy o wyliczenie przybliżonej ilości żetonów, które będą Państwu potrzebne do końca studiów) – podanie w USOSweb typu “inne”
WAŻNE!
Jedynym podaniem, które nie musi zostać zapisane w systemie USOS, jest podanie o wznowienie studiów.
Odpowiedzi na złożone podania otrzymają Państwo na konto USOS, z którego można je wydrukować wraz z odpowiedzią.
Decyzje administracyjne, takie jak: skreślenie i wznowienie, wysyłane są do Państwa za pośrednictwem poczty (tj. list polecony, za potwierdzeniem odbioru)
Programy, konkursy, nagrody, stypendia
Wyszukiwarka stypendiów, konkursów i staży mojestypendium.pl (bazy aktualnych stypendiów, konkursów i staży (ponad 12 000 informacji z Polski i zagranicy, artykuły o stypendiach, informacje dla organizatorów programów stypendialnych i badania dotyczące systemu stypendiów).
Stypendia pomostowe | Program Stypendiów Pomostowych to rozbudowany system stypendialny, oferujący studentom wsparcie finansowe na I rok i dalsze lata studiów. Stypendia pomostowe na pierwszy rok studiów otrzymują ambitni i zdolni maturzyści z małych miejscowości, pochodzących z niezamożnych rodzin, którzy rozpoczynają studia dzienne i spełniają kryteria jednego z segmentów Programu. |
Fundacja im. Kazimierza Pułaskiego | Misją Fundacji i. Kazimierza Pułaskiego jest m.in. wspieranie i umacnianie społeczeństwa obywatelskiego. Od 2005 Fundacja przyznała ponad 80 pełnych stypendiów. Stypendia przyznawane są przez Zarząd Fundacji i skierowane są do wszystkich aplikantów z całego świata. Decyzja podejmowana jest w uwadze na m.in. sytuację finansową aplikantów. Intencją Fundacji jest przyznanie możliwie największej liczby stypendiów. |
European Funding Guide | Wyszukiwarka europejskich ofert stypendialnych. |
Granty na badania | Praktyczne porady gdzie i jak zdobyć pieniądze na badania naukowe. |
Stypendia Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego za wybitne osiągnięcia | Stypendium Ministra za wybitne osiągnięcia może być przyznane studentowi i doktorantowi wykazującemu się wybitnymi osiągnięciami naukowymi lub artystycznymi związanymi ze studiami lub wybitnymi osiągnięciami w sporcie. Student/doktorant powinien przedstawić swoją kandydaturę do przyznania stypendium rektorowi uczelni za pośrednictwem kierownika podstawowej jednostki organizacyjnej uczelni. |
Uniwersytecka wyszukiwarka ofert stypendialnych | Mobilność naukowa i edukacyjna na UW |
Konkurs im. Jana Józefa Lipskiego | Konkurs organizowany jest przez Stowarzyszenie ‘Otwarta Rzeczpospolita’ . Przedmiotem Konkursu są prace magisterskie z obszaru humanistyki i nauk społecznych od wieku XIX do współczesności, których tematyka jest bliska zainteresowaniom badawczym i aktywności społecznej Patron. |
Nagroda Wydziału Historii UW im. Michała Morawca Regulamin konkursu |
Nagroda ma na celu upamiętnienie wyjątkowej determinacji i pasji naukowej, jaką wyróżniał się p. Michał Morawiec student historii na Uniwersytecie Warszawskim w latach 2013-2018. Kandydatami do Nagrody mogą być studenci UW studiujący na kierunku historia lub historia i kultura Żydów. |
Stypendium Funduszu Rodziny Adama i Zofii HulanickichRegulamin konkursu Zarządzenie nr 98 w sprawie zmian w regulaminie konkursu |
Celem Funduszu, zgodnie z wolą darczyńców, jest finansowe wsparcie studentów Wydziału Chemii i Wydziału Historii wyróżniających się wysokimi wynikami w nauce. |
Stypendium im. Kazimierza i Marii Leskich Regulaminu konkursu |
Stypendium – którego fundatorem jest Zakład Narodowy im. Ossolińskich – przyznawane jest za wyniki w nauce wyróżniającym się studentkom i studentom kierunku Historia. O Stypendium mogą się ubiegać studentki i studenci: drugiego lub trzeciego roku studiów na kierunku Historia na studiach I stopnia wszystkich trybów, drugiego roku studiów na kierunku Historia na studiach II stopnia, którzy zajmują się problematyką II wojny światowej. |
Mikrogranty dla studentów i studentek Wydziału Historii UW Regulamin |
Studenci/ studentki kierunków prowadzonych przez Wydział Historii UW mogą ubiegać się o mikrogranty przeznaczone na dofinansowanie studenckiej działalności naukowej. W ramach mikrograntów możemy dofinansować m.in. wyjazd na kwerendę, udział w konferencji naukowej, warsztatach, seminariach, szkołach letnich czy zamówienie kopii archiwaliów, potrzebnych do napisania pracy dyplomowej. |
Program MOST | Program mobilności studentów i doktorantów MOST na Wydziale Historii |
Rektorskie „Stypendium na Start dla Olimpijczyków” | Stypendium przeznaczone dla studentów pierwszego roku studiów pierwszego stopnia lub jednolitych studiów magisterskich będących laureatami olimpiad przedmiotowych, którzy w postępowaniu rekrutacyjnym na studia uzyskali maksymalną liczbę punktów na podstawie posiadanego tytułu laureata olimpiady przedmiotowej |
Rektorskie „Stypendium na Start dla Sportowców” | Stypendium przeznaczone dla studentów pierwszego roku studiów pierwszego stopnia, drugiego stopnia lub jednolitych studiów magisterskich oraz doktorantów pierwszego roku kształcenia w szkole doktorskiej, będących wybitnymi sportowcami posiadającymi status medalisty Mistrzostw Polski lub finalisty Olimpiad, Mistrzostw Świata lub Europy, a także w przypadku studentów – mających prawo do uzyskania stypendium rektora w roku akademickim, w którym ubiegają się o „Stypendium na Start” |
Biuro Karier UW
Biuro Karier Uniwersytetu Warszawskiego to jednostka ogólnouniwersytecka, która:
- koordynuje praktyki nieobowiązkowe
- prowadzi serwis z ofertami pracy/praktyk/staży
- oferuje rozmowy z doradcą zawodowym
Po więcej szczegółów zapraszamy studentów na stronę www.biurokarier.uw.edu.pl