Węzłowe problemy wybranej epoki historycznej (egzaminy epokowe)

Egzaminów z historii jest zaledwie 5 w ciągu całych studiów, ale obejmują one duży materiał. Są to egzaminy z historii starożytnej, średniowiecza, epoki nowożytnej, XIX wieku i XX wieku. Uwaga! – nie ma podziału na historię Polski i powszechną.

Na Wydziale Historii obowiązują dwa typy egzaminów epokowych: A i B, zwane też potocznie przez studentów „dużym” i „małym” (nie dotyczy to egzaminu z historii starożytnej, który de facto jest egzaminem typu A). Nazwa odzwierciedla podstawową pomiędzy obiema formami – zakres obowiązującego materiału. Egzamin A jest tradycyjnym egzaminem ustnym, który wymaga znajomości długiej listy lektur monograficznych, akademickich syntez oraz szczegółowej wiedzy z całego okresu. W przypadku egzaminu B lista lektur jest krótsza, a pytania na egzaminie dotyczą przede wszystkim znajomości wybranych monografii. Nie oznacza to jednak, że można zapomnieć o innych tematach – trzeba znać podstawową faktografię z danej epoki na poziomie przynajmniej nie niższym niż na maturze. Różnicę pomiędzy typem A i B odzwierciedla punktacja ECTS.

Pierwszy egzamin – z historii starożytnej – przeprowadzany jest tylko w formie A. Spośród pozostałych 4 egzaminów maksymalnie dwa można zdać na poziomie B.

Prawo do przyjmowania prac seminaryjnych na studiach II stopnia oraz opieki nad pracami licencjackimi i magisterskimi przysługuje wszystkim pracownikom naukowym ze stopniem co najmniej doktora.

Poniżej znajdują się nazwiska egzaminatorów poszczególnych epok wraz z wymagana przez nich listą lektur.

Egzamin A
Zakres: znajomość faktografii ze wskazanych przez egzaminatora podręczników. Znajomość 6-8 opracowań i źródeł ustalonych z egzaminatorem.

Egzamin B
Zakres: znajomość podstawowej faktografii ze wskazanych przez egzaminatora podręczników.
Na początku roku akademickiego egzaminatorzy ogłaszają na stronie internetowej Wydziału ogólne wymagania egzaminacyjne na poziomie A i B. Szczegółowe ustalenia czynione są indywidualnie, przy przyjmowaniu zapisów na egzamin.

W roku akademickim 2023/2024 egzaminy z historii starożytnej na studiach dziennych przyjmują:

Starożytność

„Węzłowe problemy cywilizacji starożytnych”

Studia dzienne:
Paweł Janiszewski
Ryszard Kulesza
Jacek Rzepka
Marek Węcowski
Robert Wiśniewski
Adam Ziółkowski

Studia zaoczne:
Ryszard Kulesza (lista lektur)

Średniowiecze

Węzłowe problemy wybranej epoki historycznej w świetle źródeł i monografii (poz. A)
oraz Węzłowe problemy wybranej epoki historycznej (poz. B) – średniowiecze

1. Agnieszka Bartoszewicz
  2. Grzegorz Myśliwski
  3. Grzegorz Pac
  4. Marcin Pauk
  5. Aneta Pieniądz
  6. Paweł Żmudzki

Nowożytność

„Węzłowe problemy wybranej epoki historycznej w świetle źródeł i monografii (nowożytna)” (poz. A) oraz „Węzłowe problemy wybranej epoki historycznej (nowożytność)” (poz. B)

1. Konrad Bobiatyński
  2. Jolanta Choińska-Mika
  3. Marek Janicki
  4. Michał Kopczyński
  5. Urszula Kosińska
  6. Maciej Ptaszyński
  7. Piotr Ugniewski

Wiek XIX

oraz Węzłowe problemy wybranej epoki historycznej (poz. B) – XIX w.

1. Katarzyna Błachowska
  2. Jarosław Czubaty
  3. Tomasz Kizwalter
  4. Alicja Kulecka
  5. Artur Markowski
  6. Maciej Mycielski
  7. Marek Pawełczak
  8. Jolanta Sikorska-Kulesza
  9. Grażyna Szelągowska

XX wiek

oraz Węzłowe problemy wybranej epoki historycznej (poz. B) – XX w.

1. Błażej Brzostek
  2. Michał Leśniewski
  3. Piotr Majewski
  4. Paweł Skibiński